اخبار

چشم‌انداز فعالیت کاریابی‌ها و برگزاری نمایشگاه کار در سال 97

چشم‌انداز فعالیت کاریابی‌ها و برگزاری نمایشگاه کار  در سال 97
کارگاه آموزشی توانمندسازی مدیران و کارشناسان مراکز مشاوره شغلی و کاریابی‌های غیردولتی استان تهران توسط موسسه کار و تأمین اجتماعی در مرکز اطلاع‌رسانی بازارکار جهاد دانشگاهی برگزار شد. محمد اکبرنیا، مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها در این کارگاه سه‌روزه که 14 لغایت 16 اسفندماه برگزار شد، ضمن اشاره به مهم‌ترین مسائل کاریابی‌ها از تعیین حق‌الزحمه دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌ها درسال 97 خبر داد و به ورود کاریابی‌ها به عرصه فضای مجازی تأکید کرد.

 درآمد 450 میلیارد یورویی 161 هزار کاریابی در جهان

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این کارگاه تخصصی با اشاره به سابقه تشکیل کاریابی‌ها در ایران و جهان گفت: در حال حاضر 161 هزار کاریابی در سطح جهان داریم که با 235 هزار شعبه 1/5 میلیون کارمند دارند.

وی میزان درآمد کاریابی‌ها در جهان را درسال 2012 مبلغ 259 میلیارد یورو ذکر کرد و گفت: این درآمد درسال 2016 به 450 میلیارد یورو افزایش‌یافته است.

به‌کارگماری 63 هزار کارجو توسط کاریابی‌ها

اکبرنیا با اشاره به فعالیت بیش از 800 کاریابی داخلی در کشورمان در رابطه با میزان به‌کارگماری آن‌ها در یازده‌ماهه اول امسال گفت: تا پایان بهمن‌ماه امسال  355 هزار نفر در کاریابی‌ها ثبت‌نام کرده‌اند که از میان آن‌ها 63 هزار 860 نفر مشغول به کارشده‌اند.

وی در رابطه با آمار کاریابی‌های استان تهران نیز گفت: در این مدت در کاریابی‌های تهران 41 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند که از میان آن‌ها 8 هزار و 453 نفر مشغول به کارشده‌اند.

اکبرنیا در ادامه با اشاره به وضعیت کاریابی‌ها و مشکلات آنان در بازارکار و بیان اینکه متأسفانه عملکرد برخی از کاریابی‌ها سبب شده تا در جامعه دیدگاه منفی در رابطه با کاریابی‌ها ایجاد شود افزود: افزایش به‌کارگماری نیروی کار توسط کاریابی‌ها می‌تواند این نگاه منفی را تغییر دهد .

 

کاریابی یک بحث تخصصی است

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سخنانی که این روزها پیرامون واگذاری امور قابل‌واگذاری به کاریابی‌ها به دفاتر پیشخوان شنیده می‌شود گفت: این سخنان در شرایطی است که باید توجه شود که کاریابی یک بحث تخصصی است.

وی بابیان اینکه در قانون برنامه ششم توسعه اشاره‌شده است که تمام واگذاری‌های دولت به دفاتر پیشخوان انجام شود افزود: با این وجود طی مذاکره با سازمان بازرسی، برنامه بودجه و نمایندگان مجلس آن‌ها را متقاعد کردیم که کاریابی یک امر تخصصی است و باید از این قانون مستثنی شود.

 

پیش‌بینی مشوق‌هایی برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری توسط کاریابی‌ها

اکبرنیا بابیان اینکه این تلاش‌ها ادامه دارد و امیدواریم به نتیجه برسد افزود: یکی از واگذاری‌های موردبحث امور مربوط به بیمه بیکاری است که به سازمان بازرسی اعلام کردیم شروع این واگذاری‌ها قبل از برنامه ششم است که هم‌اکنون در تهران و برخی از استان‌ها توسط کاریابی‌ها انجام می‌شود که امیدواریم اجرای طرح فوق سراسری شود.

 وی بابیان اینکه در حال حاضر دفاتر کاریابی با ثبت‌نام مقرری بگیران بیمه بیکاری فقط می‌توانند همان مبلغ حق ثبت‌نام و مشاوره شغلی را دریافت کنند افزود: در تلاشیم با بهره‌گیری از ماده 12 قانون بیمه بیکاری بتوانیم از این درآمدها به بخش خصوصی (کاریابی‌ها) هم مبالغی بابت تشکیل پرونده و انگشت‌نگاری پرداخت کنیم.

اکبرنیا با بیان اینکه با نظر دکتر ربیعی مقررشده تا مشوق‌هایی نیز برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری برای کاریابی‌ها در نظر گرفته شود افزود: لایحه مربوطه برای تصویب به هیئت دولت ارسال‌شده است که بر اساس این طرح با موافقت تأمین اجتماعی بابت اشتغال مجدد، یک ماه حقوق مانده مقرری بگیر به کاریابی پرداخت می‌شود.

 

اجرای طرح کارورزی و معافیت بیمه‌ای درسال 97

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها همچنین پیرامون مشوق‌های بیمه‌ای طرح کارورزی و معافیت‌های بیمه‌ای برای جذب نیروی جدید توسط کاریابی‌ها گفت: متأسفانه عدم تخصیص بودجه سبب شد تا این طرح‌ها درسال 96 به سرانجام نرسد، اما اخیراً حدود 100 میلیارد تومان بودجه اختصاص‌یافته که امیدواریم طرح‌های فوق درسال 97 عملیاتی شود.

اکبرنیا به تفاهم با سازمان فنی و حرفه‌ای نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس تفاهم‌نامه فوق درسال آینده 400 هزار فرصت آموزشی در اختیار کاریابی‌ها قرار می‌گیرد که کاریابی‌ها می‌توانند از این ظرفیت به خوبی استفاده کنند.

 

کاریابی‌ها به فضای مجازی ورود کنند

وی در بخش دیگری از این کارگاه تخصصی با اشاره به اهمیت برگزاری کارگاه‌های توانمندسازی برای کاریابی‌ها به ورود آن‌ها به فضای مجازی تأکید کرد و گفت: کاریابی‌ها باید با تولید اپلیکیشن ها وارد حوزه فضای مجازی شوند.

اکبرنیا با اشاره به اینکه آن‌ها باید به‌گونه‌ای در این فضا عمل کنند تا بتوانند مدیریت این فضا را بر عهده گیرند افزود: متأسفانه هم‌اکنون بسیاری در عرصه فضای مجازی بدون مجوز درزمینه کاریابی فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه چندی پیش با همکاری دادستانی و پلیس فتا حدود 20 کاریابی مطرح غیرمجاز را فیلتر کردیم افزود: در عرض چند ساعت با اعلام اینکه می‌خواهند از فعالیت استارت آپ ها و اشتغال جوانان جلوگيری کنند،چنان فضاسازی در کشور انجام شد که در نهایت تصمیم گرفته شد تا سه مــــاه به آن‌ها وقت داده شود تا مجوز دریافت کنند.

اکبرنیا ادامه داد: در این فضا کاریابی‌ها باید پیش‌قدم شوند و با همکاری و اتحاد یکدیگر به این فضا ورود کنند و خود امورات را بر عهده گیرند.

 

افزایش جرائم کاریابی غیرمجاز

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های همچنین پیرامون برخورد با کاریابی‌های غیرمجاز نیز گفت: براساس آئین نامه اشتغال به حرفه کاریابی بدون مجوز در حال حاضر فعالیت در این حرفه بدون  کسب مجوز برای بار اول 5 میلیون تومان، بار دوم 25 و بار سوم 40 میلیون تومان جریمه دارد.

وی ادامه داد: در لایحه جدید پیشنهاد داده‌ایم که این جرائم به ترتیب به 10، 50 و 80 میلیون تومان افزایش یابد.

اکبرنیا همچنین از دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌ها و انجمن‌های صنفی خواست در صورت مشاهده فعالیت کاریابی به صورت غیرقانونی مراتب را به سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اطلاع دهند تا برخورد لازم انجام شود.

 

مشخص شدن حق‌الزحمه کاریابی‌ها  درسال 97

اکبرنیا در این کارگاه تخصصی از مشخص شدن حق‌الزحمه کاریابی‌ها درسال 97 خبر داد و گفت: درسال 97 میزان حق‌الزحمه کاریابی‌های داخلی بابت ثبت‌نام کارجویان از 18 هزار تومان به 20 هزار تومان افزایش‌یافته است. کاریابی‌های خارجی نیز می‌توانند 30 هزار تومان دریافت کنند.

وی با بیان اینکه حق‌الزحمه به‌کارگماری نیز نصف حداقل حقوق قانون کار است ادامه داد: همچنین اگر نیروی کاری بیش از حداقل حقوق دریافت داشته باشد، بابت به‌کارگماری به غیر از نصف حداقل حقـــــــوق 30 درصد مابه‌التفاوت تا حقوق دریافتی نیز اخذ می‌شود.

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها افزود: کاریابی‌ها همچنین می‌توانند در هنگام معرفی کارجــــو به کارفرما در کنار سفته 100 هزار تومان نیز نقدی دریافت کنند.

 

برگزاری نمایشگاه کار در اردیبهشت 97

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها در پایان این کارگاه از برگزاری نمایشگاه کار با مسئولیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در 5 تا 8 اردیبهشت 97 خبر داد و گفت: مجری برگزاری این نمایشگاه کاریابی مرکز کار ایران است که در آن شرکت‌های داخلی و خارجی حضور پیدا می‌کنند.

وی از استارت آپ ها به عنوان دیگر شرکت‌کنندگان این نمایشگاه یادکرد و گفت: تمهیداتی پیش‌بینی‌شده تا تمام کاریابی‌های داخلی و بین‌المللی علاقه‌مند بتوانند به صورت رایگان در نمایشگاه فوق حضورداشته باشند.

اکبرنیا با بیان اینکه کسانی در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند که قصد جذب نیروی جدید رادارند افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه یک حرکت عظیم ملی است برای بالا بردن قابلیت کاریابی و توسعه اشتغال کشور تا با حضور کارفرمایان بزرگ ملی و بین‌المللی در نهایت منجر به ایجاد اشتغال برای جوانان شود.

وی افزود: امیدواریم برگزاری گسترده این نمایشگاه سبب شود بتوانیم در فواصل متفاوت و چندین نوبت درسال این نمایشگاه را در کشور برگزار کنیم.

لازم به ذکر است که حدود 100 نفر از مدیران و کارشناسان دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی‌های تهران در این کارگاه سه‌روزه شرکت کردند و در کارگاه به غیر از مفاهیم حوزه کاریابی مباحثی پیرامون مشاوره شغلی، فنون مذاکره و .. به شرکت‌کنندگان ارائه شد.

گزارش‌: امین بلندهمت

۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ۰۸:۳۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید