اخبار

کاریابی و تغییر شغل با متد سال 2017

کاریابی و تغییر شغل با متد سال 2017
چرا باید این مقاله را مطالعه کنید؟! • افرادی که در جستجوی کار هستند • مدیران منابع انسانی که می خواهند بازار کار امروز را بهتر درک کنند • خوانندگانی که به دنبال شغل بهتری هستند فواید مطالعه این مقاله برای شما: احتمالا این اولین بار نیست که به دنبال کار هستید؛ فرآیند پر چالش جستجوی شغل چیزی است که قبلا هم انجام داده اید. اما شاید از آخرین باری که جوینده کار بودی اید، بعضی چیزها تغییر کرده باشند یا شاید این اولین جستجوی شما است در هر دو صورت، دانستن اینکه در دنیای پس از رکود اقتصادی و در عصر شبکه های اجتماعی چطور باید شغلی مناسب پیدا کنید، ضروری است.

یافتن شغل بیش از هر چیز به معنی تناسب میان یک فرد و یک نقش است و صرفاً یک لاتاری نیست که بلیط بخرید و منتظر بمانید.

شما هم، مانند کارفرما یا استخدام کننده، می توانید نوع و مقدار اطلاعاتی که به اشتراک می گذارید، نحوه انتقال آن ها و انتظارات خود را کنترل کنید. پس یک نفس عمیق بکشید، مهارت های مصاحبه و مذاکره خود را بهبود دهید و از این فرآیند لذت ببرید.

 

و اما در این مقاله خواهید آموخت که:

·         چرا شنونده خوبی بودن درست مثل گوینده خوبی بودن است؛

·         چرا بهتر است عکس های تعطیلات بهاری را از پروفایل خود حذف کنید؛ و

·         چرا شفافیت آنلاین به نفع شما است.

این روزها یافتن شغل بلند مدت و تمام وقت زمان زیادی می برد.

اگر در راه یافتن شغل مناسب سختی های زیادی کشیده اید، نگران نباشید بازار کار محیطی غیر دوستانه و آزار دهنده است که برای پیروزی در آن باید ابزارهای قوی داشته باشید.

امروزه با رکود اقتصادی مداومی مواجهیم که روش جذب نیروی کارفرمایان را تغییر داده است.

در دوران رونق اقتصادی، یافتن نیروهای مناسب برای کارفرمایان چالش برانگیز است؛ در نتیجه آنها مجبورند نیازها و ترجیحات فرد جویای کار را بپذیرند.

رزومه ها تمام و کمال خوانده شده و وبسایت شرکت ها دائما آگهی های جدید شغلی بروز می شوند. اما سال 2017 چنین نیست. از سقوط اقتصادی 2008 به بعد جویندگان کار دوران سختی داشته اند.

این روزها، کار فرمایان و استخدام کنندگان هستند که کنترل و قدرت دارند؛ با وجود تعداد زیادی متقاضی و دامنه انتخاب گسترده، آن ها اهمیت کمتری به رزومه و نیازهای جویندگان کار می دهند. در نتیجه، پیدا کردن شغل جدید، بسیار بیشتر از گذشته طول می کشد.

بین سال های 1994 تا 2008 یافتن شغل برای نیمی از جویندگان کار ایالات متحده فقط پنج هفته طول می کشید. بعد از 2008 این زمان برای 22 تا 33 درصد از آمریکایی های متقاضی کار به یک سال رسید!

به علاوه، کارفرمایان به دلیل نوسانات و تزلزل های اقتصادی همیشه به دنبال راه هایی برای کاهش هزینه ها هستند. بنابراین مشاغل عمدتاً کوتاه مدت شده اند چون کسب و کارها ترجیح می دهند کارهای پاره وقت و فریلنس ارائه دهند.

این شغل ها معمولاً پروژه محور هستند و برای کارفرما ارزان تر تمام می شوند. چون مجبور نیستند بیمه، هزینه های سلامتی یا مرخصی های با حقوق را پوشش دهند.

طبق گزارش وزارت کار در سال 2015، 69 درصد افراد 18 تا 24 ساله کمتر از یک سال و 93 درصد کمتر از پنج سال در یک شغل کار کرده اند. برای افراد 40 تا 48 ساله هم اوضاع بهتر نبوده 32 درصد کمتر از یک سال و 69 درصد کمتر از پنج سال در شغل خود کار کرده اند.

در عصر گوگل، رزومه چون گذشته ابزار قدرتمندی نیست.

با وجود حجم عظیمی ار اطلاعات که فقط یک کلیک با ما فاصله دارند، جزئیات مربوط به افراد به راحتی در دسترس است. قبل تر فرد جویای کار کنترل کاملی روی نحوه معرفی خود در رزومه داشت. روش های زیادی برای دستکاری پیشینه شغلی و گزینش و انتخاب آنچه به کارفرما ارائه می شد وجود داشت. و کارفرما هم نمی توانست این اطلاعات را به چالش بکشد، مگر اینکه کارآگاه خصوصی استخدام می کرد! 🙂 و از آنجا این گزینه چندان عملی نبود، رزومه تنها ابزار قدرتمند برای معرفی کارجو محسوب می شد.

اما این روزها باید خیلی بیشتر مراقب باشید چون اطلاعات آنلاین زیادی وجود دارد که می توانند نقیض آن تصویری باشند که سعی دارید به کارفرما ارائه دهید.

پس وقت بگذارید و هر کاری که استخدام کننده ممکن است انجام دهد، انجام دهید. اسم خود را گوگل کنید؛ احتمالاً پروفایل لینکداین، فیسبوک و شاید یه بلاگ و چند تصویر خواهید دید.

نکته این است که همه چیز فقط به اندازه سرچ گوگل فاصله دارد اما این به این معنی نیست که نمی توانید از اینترنت به نفع خود استفاده کنید.

قبل از هر چیز ببینید آیا اطلاعاتی خلاف آنچه در رزومه مطرح کرده اید وجود دارد یا نه مثلاً آیا تاریخ فارغ التحصیلی تان یکی است؟

بعد دنبال اطلاعات نامناسب باشید؛ مثلاً عکسی از خودتان در یک مهمانی شبانه در حالی که وضع خوبی ندارید یا بیش از حد هیجان زده اید! یا کامنتی در توییتر که می تواند نژادپرستانه یا ضد حقوق زنان ارزیابی شود این موارد را هر چه سریع تر پاک کنید.

مطالعات نشان داده 91 درصد کارفرمایان ایالات متحده پروفایل متقاضیان کار در شبکه های اجتماعی را چک می کنند و حدود 70 درصد به دلیل اطلاعات نامناسبی که از این راه به آن ها برخورده اند، فرد متقاضی را رد می کنند.

پس وقت بگذارید و چیزهای نا خوشایند و برچسب اسم خود را از عکس های نامناسب حذف کنید. حضور خود را در اینترنت طوری مدیریت کنید که سازگار و بی تناقض و حرفه ای باشد.

هول نشوید و نگران نباشید! راه های زیادی برای مدیریت حضور آنلاین شما وجود دارد.

با استفاده از کلید واژه ها، حضور آنلاین خود را بهینه کرده و بیشتر در معرض دید قرار دهید.

بخش بزرگی از اینترنت مبتنی بر کلمات کلیدی است برای جستجو در گوگل. باید کلمات کلیدی تایپ کنید تا موتور جستجو بتواند بهترین و مرتبط ترین نتایج را بیابد.

با استفاده از قدرت کلیدواژه ها می توانید نتایج جستجوی اسم خود را در گوگل یا نتایج جستجوی مهارت هایتان را کنترل کرده و بهبود دهید.

پس تصمیم بگیرید که می خواهید چه کلیدواژه هایی را به اسم خود مرتبط کرده و چه نوع استخدام کنندگانی را به خود جذب کنید.

می توانید خود را جای کارفرما بگذارید و بپرسید: ( برای پیدا کردن بهترین کاندیداها از چه عناوین شغلی یا شرح شغلی باید استفاده کنم؟)

این ها همان کلید واژه هایی هستند که باید به پروفایل های آنلاین خود اضافه کنید. پس فهرستی که از واژه های خوب مثل پیشرو، فعال، سخت کوش، خوشرو، صادق، مشتاق و کارآمد تهیه کنید.

این واژه ها را می توانید در پروفایل لینکداین خود و در بخش معرفی خود در پروفایل های دیگر اضافه کنید تا فعالیت های حرفه ای و غیر حرفه ای خود را توصیف کنید. برای اینکه مطمئن شوید پروفایلتان مورد توجه قرار می گیرد، باید آن را طی گام هایی در معرض دید قرار دهید.

اگر می خواهید در حوزه خود به عنوان یک متخصصی یا خبره دیده شوید، وبلاگی مخصوص درست کنید و در آن علاقه و دانش خود را در آن موضوعات نشان دهید.

اگر طراح گرافیک هستید، وبلاگی با مقاله و مصاحبه های جالب درست کنید. این نشان می دهد شما درگیر و در جریان آخرین اخبار و تحولات رشته خود هستید می توانید تفسیرها و نمونه هایی هم اضافه کنید که بینش شما را نسبت به موضوعات نشان دهد.

افزایش حضورتان در گروه های لینکداین هم باعث می شود بیشتر مورد توجه قرار بگیرید.

گروه های طراحی گرافیک را در لینکداین پیدا کنید، عضو شوید و گاه گاهی کامنت یا پست بگذارید.

از توییتر هم می توانید برای گذاشتن پست و کامنت در حوزه خود استفاده کنید؛ حتماً از هشتگ های مرتبط استفاده کنید تا کارفرمایان و استخدام کنندگان بتوانند فعالیت شما را پیدا کرده و ببینند. کاریابی آنقدرها تغییر نکرده و هنوز فرصت های زیادی وجود دارد.

قرارهای آشنایی با جنس مخالف و کاریابی تا حد زیادی شبیه یکدیگرند؛ هردو را می توان به دو سوال اساسی خلاصه کرد: (تو از من خوشت می آید؟) و (من از تو خوشم می آید؟)

و با وجود تغییراتی که طی دهه های اخیر رخ داده، کاریابی اساساً همانطور که بود باقی مانده؛ فرآیند کنار هم قراردادن دو طرف برای ایجاد یک رابطه سودمند برای هر دو.

شما باید خود را برای کارفرما جذاب و مورد پسند نشان دهید؛ یعنی ثابت کنید مهارت ها، تجربیات و شخصیتتان با شرکت و جایگاه شغلی مورد نظر تناسب بالایی دارد.

اما باید این را هم بفهمید که آیا کارفرما هم برای شما مناسب است یا نه؟! از خود بپرسید آیا شرکت مورد نظر می تواند محیط جذابی فراهم کند که در آن بتوانید از مهارت های خود استفاده کنید؟ آیا می توانید مهارت ها و توانایی های خود را در این محیط توسعه دهید؟

حین تصمیم گیری به یاد داشته باشید که حتی در بازار پر رقابت امروز هم فرصت ها از آنچه تصور می کنید بیشترند.

رسانه ها عادت دارند در مورد وضعیت بازار کار اغراق کنند و طوری نشان دهند که انگار هیچ گزینه ای در آن ندارید بنابراین به عنوان متقاضی کار ناامید و مضطرب می شوید؛ اما واقعاً چنین نیست.

در واقع، موقعیت کاملاً خارج از کنترل شما نیست. همیشه می توانید برای بالا بردن شانس خود کارهایی انجام دهید. می توانید واژه بندی و ادبیات رزومه خود را تغییر دهید. می توانید بازار کار را به دقت جستجو کنید و فرصت های پنهان مانده را کشف نمایید. به یاد داشته باشید که اوضاع در مجموع به نفع شما است

طبق گزارش وزارت کار، ماهانه 10 میلیون موقعیت شغلی خالی آگهی می شود، که نصف تعداد موقعیت هایی است که به صورت منظم پر می شوند. در بخش بعدی توصیه هایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی خواهیم داشت. مصاحبه موفق مستلزم آمادگی، تمرکز و پرتفولیوی خوب است.

رزومه قوی و حضور در اینترنت مقدمه یافتن شغل است بعد از آن نوبت مصاحبه شغلی می رسد. برای موفقیت در این مرحله هم گام های مثبتی وجود دارد که اولین آن ها دانش در مورد فرهنگ شرکت است.

حتی اگر کاندیدای مناسبی با مهارت ها، هوش و تجربه کافی باشید، قطعاً نمی خواهید روز مصاحبه با لباس مناسب ظاهر شوید. نه؟ بنابراین از قبل در مورد شرکت و ارزش های آن اطلاعات کسب کنید تا با آمادگی وارد اتاق شوید.

در مصاحبه شغلی نباید مغرور و خود محور به نظر برسید. اگر زیاد صحبت کنید و آمادگی پرسیدن سوال از طرف مقابل را نداشته باشید، این اتفاق می تواند رخ دهد.

معرفی و تبلیغ خود در مصاحبه شغلی طبیعتاً اضطراب به همراه دارد و این اضطراب می تواند شما را در خود فرو رفته، مجذوب خود و نامتمرکز نشان دهد و باعث گفتن حرف های بیجا یا نامرتبط شود.

پس یادتان باشد به طرف مقابل هم اجازه صحبت داده و با دقت به حرف های او گوش دهید.

بهترین مصاحبه شوندگان، دقیق هستند؛ آن ها روی جواب های خود تمرکز می کنند. همچنین سوالاتی هم در مورد شرکت بپرسید سوالاتی مثل (با چه طور افرادی قرار است همکار شوم؟) نشان می دهد شما نسبت به تفاوت شخصیت ها آگاهی دارید و کنجکاو هستید بدانید شخصیتتان چقدر با همکاران آینده سازگاری خواهد داشت.

اگر می خواهید فراتر از انتظارات عمل کنید، می توانید شواهدی در تایید تجربیات و مهارت های خود ارائه کنید. این شیوه استاندارد برای مشاغل خلاق مثل طراحان گرافیک، معماران، هنرمندان و افراد دیگری است که از آن ها انتظار ارائه مدل های کاری و پرتفولیو می رود.

مذاکره موفق نیازمند آمادگی و دانش کافی در مورد حرفه مورد نظر است.

مذاکره در مورد حقوق و دستمزد شبیه چانه زدن برای تخفیف گرفتن در بنگاه معاملات اتومبیل یا بازار اجناس دست دوم است اما این به معنی بی استرس بودن آن نیست!

بنابراین سعی کنید کارفرما کسی باشد که اولین پیشنهاد را می دهد.

باید صبور باشید و تا زمانی که نزدیک به اتمام فرآیند مصاحبه منتظر بمانید وقتی احساس کردید به استخدام شما علاقه مند شده اند، می توانید در این مورد سوال کنید اگر چندین جلسه مصاحبه وجود دارد، باید این را به آخرین جلسه موکول کنید.

اما کارفرما هم می داند که واکنس نشان دادن به پیشنهاد اولیه طرف مقابل مزایایی دارد، بنابراین سعی می کند از شما بخواهد مبلغ پیشنهاد دهید.

اگر اینطور شد، سعی کنید چیزی شبیه این بگویید (خب از آنجا که شما این موقعیت شغلی را ایجاد کرده اید، حتما مبلغی هم برایش در ذهن دارید، نه؟) در غیر این صورت باید با بررسی حقوق افراد دیگر در شغل مشابه، به یک تخمین معقول برسید.

این کار را می توانید با جستجو در گوگل انجام دهید یا از پلتفرم های آنلاین مثل salary.com و jobstar.org استفاده کنید که حقوق و دستمزدها را بین صنایع، مشاغل، شهر ها و کشورها وحتی سنین مختلف مقایسه می کنند.

با داشتن اطلاعات کافی، می توانید دامنه حقوقی که کارفرما مایل به پرداخت است پیدا کنید. بعد باید تصمیم بگیرید که چقدر حاضرید پایین بیایید و فکر می کنید شرکت چقدر حاضر است بالا برود.

می توانید با بیان اینکه مهارت و توانایی هایتان در بلند مدت باعث صرفه جوبی در هزینه های شرکت و سپس درآمدزایی خواهد شد، شانس به توافق رسیدن روی رقمی درون این دامنه را بالا ببرید.

با به کارگیری این توصیه ها و درک کافی از فرآیند استخدام، یک جوینده کار با آمادگی بالا خواهید بود. پس شروع کنید و با اعتماد به نفس وارد بازار کار شوید. (موقعیت شغلی مناسب مناسب منتظر شما است!)

 

چکیده مقاله “کاریابی و تغییر شغل با متد سال 2017”:

برای افزایش شانس به دست آوردن شغل مورد نظرتان، باید قبل از مصاحبه جستجو و تحقیقات کافی انجام دهید و آمادگی زیادی داشته باشید.

فراموش نکنید موقعیت های شغلی فراوانی وجود دارند که نیاز دارند با فردی حرفه ای و خبره مثل شما پر شوند پس خود را منبعی مهم برای استخدام کنندگان بالقوه بدانید و هرگز احساس ناچاری و ضعف نکنید.

.
۳ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۰۸
https://moadelsazi.com/job-placement-2017-method/ |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید