اخبار

ابلاغ دستورالعمل اجرایی نظارتی واگذاری ثبت دادخواست‌های مراجع حل اختلاف کار به دفاتر کاریابی

ابلاغ دستورالعمل اجرایی نظارتی واگذاری ثبت دادخواست‌های مراجع حل اختلاف کار به دفاتر کاریابی
با عنایت به دستور مقام عالی وزارت و توافقات به‌عمل‌آمده فی‌مابین معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال و معاونت روابط کار مبنی بر امکان ثبت دادخواست در سامانه جامع روابط کار توسط دفاتر کاریابی غیردولتی و همچنین مصوبه هفتمین جلسه کارگروه ساختار فناوری‌های مدیریتی وزارت متبوع، دستورالعمل اجرایی- نظارتی واگذاری ثبت دادخواست‌های مراجع حل اختلاف کار به دفاتر کاریابی غیردولتی داخلی"، از سوی دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها جهت اجرای بهینه، ابلاغ شد.

 

در این دستورالعمل آمده است که دفاتر کاریابی مجاز می‌توانند نسبت به احراز هویت  اشخاص و صرفاً در صورت تقاضای شخص نسبت به ثبت دادخواست و انجام سایر فرآیندهای مرتبط با دادرسی کار در سامانه جامع روابط کار اقدام نمایند. همچنین دفاتر کاریابی مجاز مکلف هستند در هنگام ثبت دادخواست، نسبت به اجرای دقیق مفاد آیین دادرسی کار مصوب 1391/11/7 و اصلاحات بعدی آن به‌ویژه فصل دوازدهم این آیین‌نامه در خصوص دادرسی الکترونیکی مصوب 1398/1/5  اقدام نمایند.

بر اساس این دستورالعمل، تعرفه مربوط به خدمات مرتبط با ثبت دادخواست و حل اختلافات کارگری و کارفرمایی پس از طی مراحل اداری و تصویب در هیئت مرکزی ماده 7 آیین‌نامه اجرایی قانون مجازات اشتغال به حرفه کاریابی و مشاوره شغلی بدون داشتن پروانه کار به استان‌ها ابلاغ خواهد شد.

طبق این دستورالعمل، ادارات کل استان‌ها موظف به بازرسی‌های مستمر و برنامه‌ریزی‌شده از دفاتر کاریابی می‌باشند و در صورت مشاهده موارد تخلف، برابر آئین‌نامه انضباطی (ماده 32 آیین‌نامه اجرایی کاریابی‌ها) با هر یک از کاریابی‌ها برخورد خواهد شد.

 

 

۲۳ اَمرداد ۱۴۰۰ ۱۲:۰۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید