اخبار

نشست هم اندیشی مدیران کاریابی های غیر دولتی استان البرز با حضور محمد اکبر نیا

نشست هم اندیشی مدیران کاریابی های غیر دولتی استان البرز با حضور محمد اکبر نیا
نشست هم اندیشی مدیران کاریابی های غیر دولتی استان البرز با حضور محمد اکبر نیا، مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مهندس خلیلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز در سالن کنفرانس این اداره کل برگزار گردید.
 

نشست مدیران کاریابی های غیردولتی استان البرز با حضور جناب آقای اکبرنیا مدیر کل  دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت متبوع و مهندس خلیلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرزبا موضوع ساماندهی وضعیت کاریابی های استان و برنامه های وزارت متبوع در خصوص واگذاری بخشی از فعالیت های غیرحاکمیتی به کاریابی های غیردولتی روز یکشنبه مورخ 22/6/94 در محل آن اداره کل برگزار گردید. 

 در این جلسه مهندس خلیلی با اشاره به پتانسیل‌های موسسات کاریابی افزود کاریابی‌ها ظرفیت‌های بسیاری برای کاهش تصدی‌گری دولت در حوزه اشتغال دارند بنابراین ضرورت دارد که از توانمندی‌های آنان در سایر حوزه‌های بازارکار نیز استفاده شود. وی اظهار داشت: در راستای برون سپاری امور و همچنین تقویت کاریابی های استان، بخشی از وظایف این اداره کل که مرتبط با مقرری بگیران بیمه بیکاری می باشد به کاریابی ها واگذار خواهد شد که در گام نخست کارگران بیکار شده باید برای بهره مندی از بیمه بیکاری به یکی از کاریابی  های مجاز تعیین شده جهت ثبت نام بیمه بیکاری در سطح استان مراجعه نمایند.

مهندس خلیلی در خصوص امتیازات این طرح اظهار داشت: با سپردن امور بیمه بیکاری به کاریابی ها چند امتیاز وجود دارد از جمله آن که بیکار شده ها ابتدا برای پیدا کردن کار جدید ملزم به ثبت نام در کاریابی ها هستند و علاوه بر آن به دلیل تعدد کاریابی ها، دستیابی بیکار شده ها به مراکز ثبت نام بیشتر می شود.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: این طرح بر اساس دستورالعمل های وزارت متبوع پس از آماده شدن زیرساخت های این طرح در کاریابی ها از لحاظ امکانات نرم افزاری، تجهیزاتی، مکان و نیروی انسانی به صورت پایلوت در سه استان البرز،قزوین و زنجان اجرا می شود.

محمد اکبرنیا مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون ،کارورفاه اجتماعی نیز در ادامه این نشست در خصوص معضل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در جامعه اظهار داشت : به دلایل مختلف به ویژه در مورد فارغ التحصیلان دانشگاهی زمینه ایجاد شغل در طول سالیان متمادی فراهم نشد و از سویی بالا رفتن توقعات  تحصیلکردگان جویای کار و گرایش آنان به مشاغل پشت میز نشینی باعث شده که امروز کشور با خیل عظیمی از بیکاران فارغ التحصیل مواجه باشد.

وی  در ادامه اظهارداشت : هم اکنون در سطح تحصیلات دیپلم و فوق دیپلم و همچنین رده های پایین تحصیلی تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار وجود دارد و می توان گفت در این حوزه مشکل بیکاری نیروی کار  حداقل در شهرهای بزرگ تا حدود زیادی وجود ندارد.

وی با مثبت توصیف کردن روند رشد اقتصادی کشور گفت: امیدواریم با توافقات هسته ای صورت گرفته رونق در بازار کار ایران ایجاد شود و زمینه سرمایه گذاری جهت اشتغال جوانان فراهم آید.

مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابیهای وزرات تعاون ،کار ورفاه اجتماعی  بااشاره به اجرای بند (و )ماده 80  قانون برنامه پنجم توسعه گفت : با پیشنهاد وزارت تعاون کارورفاه اجتماعی انشاء الله استفاده از تخفیفات بیمه ای جهت کمک به توسعه اشتغال در برنامه ششم توسعه ،ادامه یابد .

وی  در ادامه خاطر نشان کرد لازم است تعامل انجمن صنفی کاریابی پس از تشکیل با اداره کل تعاون،کار و رفاه احتماعی استان  بیشتر گردد و کاریابیها مسائل و نظرات و پیشنهادات خودرا از طریق این انجمن به اطلاع اداره کل رسانده تا مسائل به شکل مدونی حل و فصل گردد .

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از اقدامات در دست پیگیری وزارت متبوع در زمینه دستورالعمل نحوه انتقال مجوز کاریابیها ، شاخصهای رتبه بندی کاریابی ها ،واگذاری امور غیر حاکمیتی به کاریابیها  مانند بیمه بیکاری و مذاکره با آموزش عالی در خصوص تعامل و پیوند کاریابی با دانشگاه خبر داد.

همچنین در ادامه این نشست مدیران کاریابیهای غیر دولتی استان البرز نقطه نظرات،پیشنهادت و مشکلات حوزه کاری خود را بیان نمودند.

در پایان این نشست با برگزاری انتخابات انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابیهای استان البرز ، اعضای هیات مدیره و بازرسین این  انجمن صنفی انتخاب گردیدند.

 

۲۹ شهریور ۱۳۹۴ ۰۷:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید