اخبار

اجرای طرح مهارت، آموزش و اشتغال توسط موسسه کاریابی کارمند در استان اصفهان

اجرای طرح مهارت، آموزش و اشتغال توسط موسسه کاریابی کارمند در استان اصفهان
در راستای هدفمند سازی آموزش های فنی و حرفه ای متناسب با نیاز بازار کار و همچنین مهارت آموزی افراد جویای کار به منظور دسترسی به شغل پایدار، نیاز به مشاوره پیش از آغاز آموزش و هدایت شغلی بعد از اتمام دوره مهارتی در مراکز آموزشی، موسسه کاریابی کارمند طرحی را موسوم به مهارت، آموزش و اشتغال تهیه و به اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان ارائه نمود که پس از انجام مطالعات کارشناسی توسط بخش های مختلف آن اداره کل و تصویب نهایی آن، به اجرا رسید.

لازم به ذکر است که محل اجرای این طرح در اداره کل فنی و حرفه ای استان بوده و سرمایه گذاری در خصوص احداث و تجهیز مکان مورد نیاز توسط کاریابی کارمند صورت پذیرفته است.

در این طرح، کلیه افرادی که برای مهارت آموزی مراجعه می کنند ابتدا توسط کارشناسان موسسه کاریابی کارمند مورد مشاوره قرار می گیرند و در صورتی که نیاز به آموختن مهارت نداشته باشند، مستقیماً به واحدهای پذیرنده نیروی کار معرفی می گردند و چنانچه برای جذب در بازار کار نیاز به آموزش داشته باشند، متناسب با نیاز کارفرمایان و با توجه به امکانات آموزشی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان، مهارت آموزی می شوند و پس از اتمام دوره، از طریق این کاریابی به فرصت های شغلی معرفی می گردند.

برای اجرای موفق این طرح، پس از مشاوره شغلی اولیه توسط کارشناسان این کاریابی، کارشناسان پذیرش و مشاوران آموزشی اداره کل فنی و حرفه ای نیز در این طرح همکاری داشته و به مهارت جویان خدمات مشاوره آموزشی ارائه می نمایند. همچنین کلیه مراحل ثبت نام در پورتال سازمان انجام و ثبت می گردد. مراحل ثبت نام، معرفی به کار و به کارگماری افراد در سامانه ملی بازار کار و سامانه رصد نیز در همان مکان توسط کاریابی انجام می گیرد. با اجرای این طرح ضمن ارایه آموزش های مهارتی سازماندهی شده و هدفمند، مهارت جویان پس از کسب مهارت بلافاصله به فعالان اقتصادی به منظور اشتغال معرفی می گردند.

اهداف این طرح عبارتند از:

1-       توسعه و رشد قابلیت های انسانی

2-       تربیت نیروی انسانی مجهز به مهارت

3-       تبدیل مهارت به کالا و خدمات

4-       نیازسنجی آموزشی صنایع، صنوف و فعالان اقتصادی

5-       جلوگیری از هدر رفتن منابع آموزشی و سرمایه های انسانی

6-       قرار دادن مبنای آموزش حرفه ای بر اساس نیاز واقعی بازار کار

7-       بررسی صلاحیت فنی متقاضیان کار

8-       معرفی مستقیم افراد دارای مهارت به مراکز کار

9-       معرفی مستقیم افراد فاقد مهارت به مراکز آموزش فنی و حرفه ای

10-    اعتمادسازی و تکریم افراد جویای کار و صاحبان حرف و مشاغل

11-    کاهش یافتن هزینه کار مناسب و ایجاد اشتغال پایدار با توسعه مهارت های مورد نیاز

12-    تامین نیروی انسانی کارآمد برای بخش های صنعت، خدمات و کشاورزی

13-    نیازسنجی مستمر آموزشی متناسب با رویکرد تقاضا محور و مبتنی بر نیاز بازار کار

14-    ایجاد بانک اطلاعاتی مهارت آموختگان

به گفته مدیر این کاریابی، از آنجا که این طرح برای نخستین بار در کشور اجرا می گردد، می تواند به سهم خود پاسخ کوچکی به بخشی از مطالبه رهبر معظم انقلاب پیرامون اقتصاد مقاومتی باشد و به عنوان الگویی موفق با مشارکت موسسات کاریابی سراسر کشور در کلیه مراکز فنی و حرفه ای اجرا گردد. ضمن اینکه کاریابی کارمند آمادگی خود را جهت اطلاع رسانی، مشاوره و اجرای طرح در ادارات کل سایراستان ها اعلام نموده است. در کنار آن، نیازسنجی مهارت های مورد نیاز بازار کار استان اصفهان نیز توسط این کاریابی صورت می گیرد.

۱۱ بهمن ۱۳۹۴ ۱۱:۵۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید