اخبار

برنامه ایجاد اشتغال برای 20 تا 25 هزار نفر نیروی کار در خارج از کشور

برنامه ایجاد اشتغال برای 20 تا 25 هزار نفر نیروی کار در خارج از کشور
سیامک دولتشاهی روز چهارشنبه در گردهمایی مدیران مراکز مشاوره شغلی و کاریابی های خارجی سراسر کشور در محل سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت : اکنون دو هزار نفر نیروی فنی و کارگری کشورمان در قالب پروژه صادرات خدمات فنی ومهندسی در خارج از کشور حضور دارند و پیش بینی می شود، رفع مشکلات بانکی، حداقل امکان حضور 10 هزار نفر نیروی کار کشور را فراهم سازد.

وی اضافه کرد: بررسی فعالیت شرکت های ایرانی در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی نشان می دهد، جمهوری اسلامی سابقه نزدیک به دو دهه در این بخش دارد و در مرحله اول تا سال 1381 روند رشد این بخش به طور متوسط سالانه 12 درصد بود و در مرحله دوم از زمان تخصیص جوایز صادراتی رشد متوسط به بیش از 45 درصد رسید.

دولتشاهی یادآور شد: سال 91 به بعد، براساس تصمیم دولت جوایز صادراتی متوقف و شکل خدماتی (تامین هزینه حضور در نمایشگاه های خارجی، کاهش سود تسهیلات بانکی دریافتی و غیره) پیدا کرد و قطع مناسبات بانکی به دلیل تحریم ها و صادر نشدن ضمانت نامه های بانکی و نبود پروژه های جدید، افت شدید فعالیت در این بخش را به همراه داشت.

وی خاطرنشان ساخت: توانمندی شرکت های صادر کننده خدمات فنی و مهندسی ایران، موجب حضور آنها در 59 کشور جهان شد و در عین حال در سال های گذشته کشور عراق که بیشترین سهم در جذب صادرات این بخش را به خود اختصاص داده بود و کمترین مشکل را از نظر مراودات بانکی داشت، با شروع جنگ در سال گذشته و کاهش قیمت نفت، 50 درصد پروژه های این کشور متوقف شد.

به گفته دولتشاهی، دولت 200 میلیون دلار تسهیلات برای پیمانکاران ایرانی حاضر در عراق اختصاص داده که بتوانند پروژه های خود را تکمیل و واگذار نمایند، این پول از دو هفته قبل در حال تزریق به پروژه هاست.

وی گفت: براساس سند همکاری میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی که به امضای دو طرف رسیده، موضوع صدور شناسنامه شغلی حل می شود و امسال یک هزار و 800 جلد شناسنامه شغلی صادر خواهد شد و شرکت های عضو این تشکل از این امر استقبال می کنند.

مجموعه فعالیت های هدفدار مهندسی که شامل تدارکات، طراحی، اجرا، ساخت، تعمیر کالا، تجهیزات، ماشین آلات صنعتی، نصب و راه اندازی، نظارت، آموزش، فعالیت های نرم افزاری و غیره را صادرات خدمات فنی و مهندسی تعریف کرده اند و ارزش صادرات این بخش در سال گذشته دو میلیارد و 915.5 میلیون دلار ثبت شد.

۲ اسفند ۱۳۹۴ ۰۹:۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید