اخبار

انتشار گزارش آماری حقوق و دستمزد در سال 1394

انتشار گزارش آماری حقوق و دستمزد در سال 1394
برای سومین سال متوالی، گزارش حقوق و دستمزد ایران در سال 1394 توسط ایران تلنت منتشر شد. این گزارش شامل موضوعات زیر می باشد: • میزان حقوق و دستمزد متخصصان و مدیران در 22 گروه شغلی، به تفکیک سابقه کار و رده سازمانی • دریافتی بر اساس نوع دانشگاه و سطح تحصیلات • برنامه کاری شاغلین برای سال جدید • وضعیت مسکن شاغلین
متخصصان، کارشناسان و مدیران ایرانی، ماهانه چقدر حقوق دریافت می‌کنند؟

تحلیلی از جنس پسا برجام بر جدیدترین "گزارش سالانه حقوق و دستمزد" منتشر شده توسط ایران تلنت در سال 1394

این گزارش که حاصل تحلیل اطلاعات بیش از 36 هزار متخصص و مدیر ایرانی است و از بسیاری جهات به تنها مرجع شناخت بازار کار و تصمیم گیری برای مدیران و شرکت‌های ایرانی تبدیل شده است، میزان حقوق دریافتی متخصصان کشور را در ٢٢ گروه شغلی و با جزئیات مفید ارائه می‌دهد.
در سومین گزارش حقوق و دستمزد ایران تلنت، موارد بسیاری درباره بازار کار اعلام شده است؛ از جمله نکات جالب، اختلاف زیاد پرداختی‌ها برای پست‌های مشابه در شرکت‌های مختلف است. اینکه این اختلاف تحت تأثیر چه عواملی است و آیا ناشی از سطح توانمندی و مهارت افراد است و یا قدرت پرداخت شرکت‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارند، خود جای بحث مفصل دارد؛ اما آنچه بی شک همواره چالش شرکت‌ها بوده، تعیین سطح حقوق و دستمزد سازمان به گونه‌ای است که باعث نگهداشت نیروهای حرفه‌ای مجموعه شود. تحقیقات نشان می‌دهد که سازمان‌ها به‌طور معمول و دوره‌ای، حقوق پرداختی شرکت‌های مشابه و یا رقیب را در بازار کار و صنعت خود بررسی می‌کنند و با در نظر گرفتن توان پرداخت خود، سطح حقوق و دستمزد برای پست‌های مختلف را در سازمان تعیین می‌کنند.


Salari2

از جمله دیگر یافته‌های این گزارش، عوامل پیدا و پنهانی است که روی دریافتی افراد اثرگذار است. از جمله می‌توان گفت که دریافتی فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دولتی به طور متوسط 16 درصد بالاتر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های آزاد است و یا دریافتی افراد دارای مدرک فوق لیسانس نسبت به لیسانس به طور متوسط 15 درصد بالاتر است. یکی دیگر از موارد مورد بحث در بازار کار جنیست است که با توجه به آمار ایران تلنت به طور متوسط دریافتی خانم‌ها در سمت‌های مشابه، 23 درصد کمتر از دریافتی آقایان است. در این میان آمار نشان می‌دهد که افراد مسلط به زبان انگلیسی به طور متوسط 16 درصد دریافتی بیشتری دارند.

شروع فعالیت شرکت‌های خارجی در ایران، تهدید یا فرصت؟
در همین راستا موضوع قابل تأمل برای شرکت‌ها و کارفرمایان ایرانی، ورود و شروع فعالیت شرکت‌های خارجی به بازار ایران است که با برداشته شدن تحریم‌ها و به نتیجه رسیدن برجام به زودی اتفاق خواهد افتاد. بدون شک برطرف شدن موانع تحریم از مسیر پیشرفت کشور، باعث رونق اقتصادی و شکوفایی کسب و کار و افزایش آمار اشتغال خواهد شد؛ اما از طرف دیگر حقوق 5/1 میلیون تومانی یک کارشناس تحصیل کرده در یکی از رشته‌های مهندسی، معادل ٣٥٠ دلار خواهد بود و حقوق ٤ میلیون تومانی که جزو حقوق‌‌های خوب بازار کار محسوب می شود، معادل کمی بیشتر از 1000 دلار! این اعداد و ارقام برای بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی پایین محسوب می‌شوند، لذا قدرت مانور زیادی روی حقوق‌های پیشنهادی خود به متخصصان ایرانی خواهند داشت. این امر منتهی به جذب راحت‌تر نیروهای توانمند بازار کار ایران می‌شود. این موضوع یکی از دغدغه‌های مدیران و کارفرمایان را شکل می‌دهد و از طرفی آنان را ترغیب می‌کند که در صدد برنامه‌ریزی و تدوین سیاست‌های خاص و خلاقانه برای شناسایی و نگهداشت نیروهای ارزشمند سازمان باشند.

این تهدید از زاویه دیگر، فرصتی فوق‌العاده‌ را برای شرکت‌های ایرانی در جهت همکاری با شرکت‌های خارجی فراهم می‌کند. به عبارت دیگر همان‌طور که تولید بسیاری از برندهای غربی و آمریکایی امروزه در چین صورت می‌گیرد و یا خدمات بسیاری از شرکت‌های برتر دنیا از کانال شرکت‌هایی در هند مدیریت و اجرا می‌شود، ایران نیز کاندید خوبی برای این امر محسوب خواهد شد و شرکت‌های خارجی به این سمت روی می‌آورند که تولید محصول و یا ارائه خدمات خود را از طریق شرکت‌های مرتبط در ایران انجام دهند. در این حالت نه تنها شرکت‌های داخلی بابت از دست دادن نیروی متخصص خود نگرانی نخواهند داشت بلکه می‌توانند با وصل شدن به بازارهای جهانی و شرکت‌های بین المللی، رونق چشم‌گیری به کسب و کار خود ببخشند.
در گزارش آماری حقوق و دستمزد، میانگین خالص دریافتی در هر گروه شغلی برای سه رده کارشناسی، سرپرستی و مدیریتی ذکر شده و در هر رده شغلی، میزان دریافتی افراد به تفکیک سابقه کار مشخص شده است. در گزارش تکمیلی حقوق و دستمزد (ویژه مدیران) نیز علاوه بر عوامل بالا، تأثیر حوزه فعالیت و سایز شرکت نیز در تعیین میزان دریافتی افراد در نظر گرفته شده است.
همچنین برای دریافت متن کامل این گزارش، به بخش گزارش ها و مقالات مفید سایت مراجعه نمایید.
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۰۹:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید