اخبار

برگزاری کارگاه آموزشی یک روزه توانمندسازی کاریابی های استان های مازندران و گلستان

برگزاری کارگاه آموزشی یک روزه توانمندسازی کاریابی های استان های مازندران و گلستان
کارگاه آموزشی یک روزه توانمندسازی کاریابی های استان های مازندران و گلستان روز چهارشنبه مورخ 10 شهریور 1395 با حضور اکبرنیا مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کامران اصغری مدیر کل، بابک هاشم پور رییس کانون انجمن های صنفی کاریابی های کشور، عبدی معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل، خانم رجب زادیان رییس گروه نظارت بر کاریابی های خارجی، آقای تفویضی رییس گروه نظارت بر کاریابی های داخلی وزارت متبوع و لواسانی رییس انجمن صنفی کاریابی های مازندران در سالن آمفی تئاتر مرکز آموزش فنی و حرفه ای 22 بهمن ساری برگزار‌ گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مازندران، محمد اکبرنیا مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در این جلسه طی سخنانی اظهار ‌داشت: کارفرمایان به عنوان متقاضیان نیروی کار و نیروی کار به عنوان جویندگان کار دو عامل مهم و تعیین کننده در بازار کار محسوب می شوند و ساز و کار ارتباط مناسب و کارآمد این دو با یکدیگر مستلزم آگاهی آن ها از فرصت های موجود در بازار کار است.

وی افزود: اطلاعات بازار کار در این خصوص نقشی تعیین کننده در تصمیمات دو طرف جویندگان و متقاضیان کار دارد. از این رو، برخورداری از چنین اطلاعاتی برای آن ها بسیار مهم و ارزشمند است لیکن دست یابی به آن در چارچوب فعالیت های فردی ممکن نبوده و با صرف هزینه بسیار زیادی، به صورت صرف وقت، انرژی و پول نیاز دارد.

اکبرنیا خاطرنشان کرد: مراکز کاریابی با استفاده از اطلاعات مربوط به بازار کار از طریق طبقه بندی و پردازش آن ها کمک شایانی به دو طرف عرضه و تقاضای نیروی کار ایفا می کنند و بدین وسیله موجب تسهیل کاریابی در بازار کار می شوند.

 مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ابعاد کاری کاریابی ها افزود: نقش کاریابی ها را می توان به سه بعد تقسیم کرد: بعد اول آن، ارتباط صنفی موثر است و باید گفت که هر چقدر این ارتباط قوی تر شود قطعاً در رسیدن به اهداف بهتر عمل خواهید کرد. بنابراین می توان گفت کاریابی ها باید بسیار منسجم در استان و کشور عمل کنند.

وی ادامه داد: بعد دوم، مربوط به بازار کار و ایجاد تعامل در آن می باشد، به صورتی که باید ارتباط مستمر بین کارجو و کارفرما برقرار کنیم و به تمام خواسته های طرفین توجه ویژه داشته باشیم.

اکبرنیا با تأکید بر رعایت بعد سوم کاری کاریابی ها تصریح کرد: ارتباط و تعامل ویژه با دولت از ابعاد مهم کاری این مراکز است.

این مسئول با تأکید بر سیاست های دولت در بحث واگذاری وظایف غیر حاکمیتی به بخش خصوصی خاطر نشان کرد: کاریابی ها باید ظرفیت بالای خود را نشان دهند تا بخشی از این وظایف به آنان واگذار گردد.

مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی ها در ادامه افزود: واگذاری امور غیر حاکمیتی بیمه بیکاری به مراکز کاریابی با هدف کوچک سازی دولت در دست اجراست و خوشبختانه آخرین بخشنامه آن برای آغاز کار فراهم شده و به زودی ابلاغ خواهد شد و این مهم در صورتی موفق خواهد شد که کاریابی ها با حداکثر توان و ظرفیت خود برای اجرای مطلوب این طرح در استان‌ها تلاش کنند.

وی در پایان با اشاره به بند و ماده 80 قانون برنامه پنجم با موضوع معافیت حق بیمه سهم کارفرمایان اظهار داشت: در تلاش هستیم در برنامه ششم با هدف ایجاد اشتغال برای فارغ‌التحصیلان، بتوانیم این معافیت را با اولویت و سمت و سوی جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی انجام‌دهیم.

کامران اصغری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز در این جلسه ضمن خیر مقدم به حاضرین طی سخنانی اظهار داشت: خوشبختانه در استان مازندران تعامل بسیار خوبی بین کاریابی ها و اداره کل وجود دارد که امیدواریم مردم شریف استان از این مهم سود ببرند.

وی افزود: دولت در راستای کوچک سازی خود به دنبال واگذاری تصدی هاست و در همین راستا کاریابی ها را تأسیس می نماید و این واگذاری ها قطعاً باعث افزایش بهره وری در جامعه خواهد شد و تأکیدات مقام معظم رهبری بر رعایت اصل 44 قانون اساسی و مبحث اقتصاد مقاومتی نیز به نوعی محقق می شود.

اصغری با اشاره به شرح وظایف کاریابی ها خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین وظایف کاریابی ها مشاوره شغلی و هدایت نیروی انسانی است و باید این مهم را طبق دستورالعمل ها و قوانین موجود به بهترین نحو انجام دهند.

وی ادامه داد: کاریابی ها باید ظرفیت و پتانسیل شهرستان ها را شناسایی نمایند تا بتوانند وظایف مربوط به کاریابی را به بهترین نحو برای مردم انجام دهند و این مهم برای ما بسیار اهمیت دارد.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در پایان با اشاره به بحث واگذاری امور غیر حاکمیتی بیمه بیکاری به کاریابی ها خاطر نشان کرد: تلاش می کنیم این مهم در استان مازندران به بهترین نحو صورت پذیرد.

بابک هاشم پور رییس کانون انجمن های صنفی کاریابی های کشور نیز در این جلسه ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران اظهار داشت: همینکه کاریابی ها در این استان احساس رضایت و امنیت فکری دارند نشان از تعامل خوب بین کاریابی ها و اداره کل است که این مهم از شاخص های مثبت این استان است.

کارگاه آموزشی یک روزه توانمندسازی کاریابی های استان های مازندران و گلستان336

وی با تأکید بر ضرورت توجه به بحث آموزش خاطر نشان کرد: ارائه آموزش های تخصصی به منظور توانمندسازی کاریابی ها و ارتقاء همه جانبه جایگاه آنان انجام می شود و بسیار موثر خواهد بود.

رییس کانون انجمن های صنفی کاریابی های کشور به ظرفیت بسیار بالای کاریابی ها در اجرای واگذاری امور غیر حاکمیتی بیمه بیکاری اشاره کرد و افزود: برای تحقق این مهم تلاش ویژه‌ای انجام خواهیم داد و توانمندی و ظرفیت بالای خود را به همه مردم و مسئولین ثابت خواهیم کرد.

وی در پایان افزود: زیرساخت های بحث تحت وب نمودن فرآیندهای مربوط به کاریابی ها فراهم شده است و به زودی اجرا خواهد شد.

گفتنی است در ادامه این کارگاه آموزشی یک روزه، دکتر آقاجانی مدرس دانشگاه و رییس دانشگاه علمی و کاربردی مازندران، مطالبی با موضوع ارتباط موثر با کارجو و روش های مشاوره شغلی و همچنین مهدی عابدی رییس اداره روابط کار و ایرج شکوی رییس اداره بیمه بیکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران مباحث مربوط به قانون کار و بیمه بیکاری را به حاضرین آموزش دادند.

شایان ذکر است در پایان این مراسم از آقای علیزاده مدیر کاریابی بابل، خانم یلغایی مدیر کاریابی آریانا ساری، خانم محسنی مدیر کاریابی بالوانه ساری، خانم مرادی مدیر کاریابی یاسین محمودآباد، و از استان گلستان آقای اسماعیل پور مدیر کاریابی نیکان و خانم باقری مدیر کاریابی هومهر گنبد به عنوان کاریابی برتر استان های مازندران و گلستان تجلیل شد.

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ۱۶:۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید