اخبار

در شرکت های کاریابی غیرمجاز چه خبر است؟

در شرکت های کاریابی غیرمجاز چه خبر است؟
همه برای پیدا کردن شغلی خوب به مرکز کاریابی رفته اند.وقتی شنیده اند که با پرداخت پول اندکی می توانند صاحب شغل رویایی شوند لحظه ای درنگ نکرده و پول را به حساب شرکت ریخته اند. اما بعد از یک هفته متوجه شده اند چه کلاه گشادی سرشان رفته است. برخی از طعمه‌های شرکت های کاریابی کاغذی از کار خود راضی نیستند و گروهی بیکار هستند. به گزارش خبرگزاری میزان، مطرح کردن پیشنهادهای وسوسه‌کننده کار آنهاست. تاسیس شرکت‌های کاریابی پوششی برای کارهای مجرمانه آنها است. عمده این شرکت‌ها زنان را برای رسیدن به اهداف شوم هدف گرفته و برخی نیز با راه‌اندازی دفاتر کاریابی تقلبی به دنبال کلاهبرداری از جویندگان کار هستند.

پیدا کردن کار با 400 هزار تومان

مرد جوانی که در دام بنگاه‌های کاریابی بدون مجوز گرفتار شده است، می‌گوید: با دیدن تبلیغ این بنگاه برای پیدا کردن شغل مورد علاقه‌ام به آنجا رفتم مدیر شرکت پس از پرکردن فرم تقاضای کار، به من اعلام کرد به زودی سر کار مورد علاقه‌ام می‌روم و 400 هزار تومان برای پیدا کردن کار دریافت کرد.

بعد از چند روز که پیگیر شغل درخواستی شدم آنها امروز و فردا می‌کردند، تا این‌که تصمیم به شکایت از مدیر شرکت گرفتم اما به دلیل نداشتن قرارداد به جایی نرسیدم و آنجا بود که فهمیدم شرکت فاقد مجوز بوده و در دام کلاهبرداران گرفتار شده‌ام.

وقتی برای گرفتن پول به آنجا رفتم مدیر شرکت با من درگیر شد و شروع به کتک زدنم کرد. وقتی شکایت کردم متوجه شدم که شخص مدیرعامل آقایان جویای کار را کتک زده و منشی او زنان را با کتک از دفتر بیرون می‌کند. این فرد در مدت کوتاهی از افراد جویای کار و شهرستانی‌ها چند صد میلیون تومان کلاهبرداری کرد. شنیدم می‌گفتند او روزی یک میلیون تومان درآمد خالص داشت اما با این وجود از مادرش نیز به عنوان کارگر نظافتی استفاده می‌کرد

این فرد ادامه داد: در بنگاه‌های کاریابی زنان شهرستانی، اقشار آسیب‌پذیر و حتی افراد تحصیلکرده وجود دارند. وعده و وعید‌های صاحبان این مراکز باعث می‌شود که همه ما فکر کنیم که می‌خواهند شغلی برایمان پیدا کنند در صورتی که آنها فقط به فکر خودشان هستند.

 

مراکز کاریابی پاتوق زنان آسیب پذیر

زن میانسالی که در دام این کلاهبرداران گرفتار شده بود، ادامه داد: قرار شد وقتی که پول را به حساب این شرکت ریختم با من تماس بگیرند. سه‌ هفته‌ای گذشت و هیچ تماسی با من گرفته نشد. تصمیم گرفتم با شرکت تماس بگیرم. وقتی آنها فهمیدند که من سمج هستم پیشنهاد دادند در دفتر خودشان کار کنم مدیر شرکت مدعی بود قیافه من خوب است به همین دلیل می‌توانم در دفتر آنها مشغول به کار شوم.

وی ادامه داد: ابتدا در شرکت مشغول به کار شدم، اما بعد متوجه شدم پشت این موضوع پیشنهادات عجیب وجود دارد و مردانی که آنجا کار می‌کردند آلوده این موضوع شده بودند. این پیشنهادات اگر چه وسوسه انگیز بود اما با روحیات من سازگار نبود. هنگامی که می‌خواستم شکایت کنم متوجه شدم قراردادی که بسته‌ام به نفع کارفرماست و من حق شکایتی ندارم.

 

قرارداد یک طرفه

زن جوانی که در دام موسسات فاقد مجوز کاریابی گرفتار شده بود در مورد نحوه کلاهبرداری و سواستفاده از خود گفت: چند ماه قبل همراه دوستم به یک موسسه کاریابی رفتم. برخورد اول آنها بسیار خوب بود و من امیدوار شدم می‌توانم شغل مورد نظرم را پیدا کنم. مدیر شرکت با چرب‌زبانی 400 هزار تومان از من گرفت و با بستن قراردادی قول داد خیلی زود کاری برایم پیدا شود. اما هرچه منتظر شدم کسی با من تماس نگرفت.

این زن ادامه داد: وقتی برای پیگیری به دفتر شرکت رفتم متوجه شدم مدیرعامل از صدها نفر مثل من برای کار پول گرفته و متواری شده است.

 

40 بار شیشه عوض کردم

مرد میانسالی که خانه‌اش را  در حوالی پیروزی به مرد کلاهبرداری اجاره داده بود نیز گفت: هر روز تعداد زیادی کارگر و افراد جویای کار به جلوی خانه‌ام آمده و اقدام به شکستن شیشه‌ها می‌کنند.

فکر می‌کنم 40 بار شیشه‌های خانه تعویض شده باشد. این فرد با کارگران به گونه‌ای قرارداد می‌بست که نتوانند شکایت کنند. بعد از مدتی متوجه شدم این فرد کلاهبردار است و خانه را از او پس گرفتم.اما هنوز تبعات اجاره دادن خانه به یک شرکت کاریابی را تحمل می کنم.

 

فرصت را تبدیل به تهدید کرده اند

حسینی روان‌شناس در مورد نحوه فعالیت شرکت های کاریابی گفت: موضوع بیکاری و اشتغال از مباحث مهم اقتصادی است و افزایش اشتغال و کاهش بیکاری جزو شاخص‌های پیشرفت شناخته می‌شود. در کشور ما در همین راستا بنگاه‌های کاریابی وجود دارد و برای افزایش اشتغال فعالیت می‌کنند. با توجه به این‌که تعداد متقاضیان کار با تعداد شغل موجود همخوانی ندارد تعدادی از افراد اقدام به راه‌اندازی بنگاه‌های کاریابی بدون مجوز کرده‌اند و موضوعی که قرار بود برای جوانان فرصت محسوب شود تبدیل به تهدید شده است. این کارشناس با بیان این‌که افرادی که دارای تخصص و مدرک هستند فکر می‌کردند می‌توانند یک شغل خوب با درآمد بالا به دست بیاورند به این مراکز معرفی و ثبت نام می‌شوند. اما شغل مورد نظر خود را پیدا نمی‌کنند و به همین دلیل از گرفتن پول پرداختی به مرکز برای پیدا کردن کار صرف‌نظر کرده و همین امر موجب سواستفاده این مراکز می‌شود.

 

سوء‌استفاده از زنان

مرضیه فدایی، روان‌شناس با اشاره به سوء‌استفاده از افرادی که دنبال کار هستند، گفت: وظیفه بنگاه‌های کاریابی برقراری ارتباط میان کارفرما و فرد جویای کار است اما وقتی فرد برای کار ثبت نام می‌کند بنگاه شغل هماهنگ با تخصص او را معرفی نمی‌کند‌. بعضی از زنانی که برای پیدا کردن کار به این بنگاه‌ها می‌روند نیز مورد سوء‌استفاده قرار می‌گیرند. گاهی آنها به عنوان کارمند خود موسسه مشغول کار شده و به مرور مورد سوءاستفاده قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: گاهی مشاهده شده از زنان جویای کار برای ارتکاب جرم استفاده شده و آنها را به راه خلاف می‌کشانند. جالب اینجاست که مدیران این مراکز پس از آن‌که فرد را مورد سوء‌استفاده قرار دادند براحتی عذر آنها را خواسته و سراغ طعمه دیگری می‌روند. مدیران مراکز قرارداد را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که فرد پس از اخراج هیچ حق و حقوقی نداشته باشد.

این روان‌شناس درباره روش‌های مختلف سوءاستفاده از زنان در بنگاه‌های کاریابی گفت: زنان در این مراکز به اماکنی معرفی می‌شوند که از آنها استفاده ابزاری کرده تا فروش کالاهایشان بیشتر شود. مرحله بدتری وجود دارد که این زنان را به مجالس و مهمانی‌هایی معرفی می‌کنند که بعد ممکن است اتفاقاتی تلخ رخ دهد.

به گفته فدایی افرادی که وارد این اماکن می‌شوند متوجه می‌شوند که این بنگاه‌ها وجه قانونی نداشته یا نمی‌توانند کاري که می‌خواهند را برایش فراهم کنند، اما مهارت نه گفتن ندارند حتی قرارداد را بدون خواندن امضا می‌کنند.

به گزارش میزان، به نظر می رسد پلیس و سایر دستگاههای مسئول برای جلوگیری از وقوع بزه در این مراکز باید دست به کار شده و در عملیاتی مانند عملیات شرکت های هرمی، با مراکز کاریابی کاغذی و فاقد مجوز در سطح شهرهای بزرگ برخورد کنند. چرا که در صورت رها بودن این مراکز بدون شک چندی بعد شاهد وقوع جرایم اخلاقی و کلاهبرداری در سطح گسترده خواهیم بود.

 

۱۹ مهر ۱۳۹۵ ۱۰:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید