اخبار

آغاز به کار نمایشگاه «دانشگاه، صنعت و کسب و کار» در دانشگاه امیرکبیر

آغاز به کار نمایشگاه «دانشگاه، صنعت و کسب و کار» در دانشگاه امیرکبیر
نخستین نمایشگاه جامع «دانشگاه، صنعت و کسب و کار با رویکرد اشتغال و کاریابی» صبح روز یک شنبه مورخ 15/12/1395 با حضور دکتر منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال، اکبرنیا مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی ها و جمعی از معاونین، روسا و کارشناسان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاون امور فرهنگی و مسئولین و دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه با هدف افزایش ارتباط صنعت و دانشگاه، آشنایی دانشجویان و دانش آموختگان با صنعت و کسب و کار، تسهیل اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی با همکاری مراکز دانشگاهی، و بخش خصوصی برگزار شده است.
این نمایشگاه که با شعار «توسعه پایدار، فرهنگ کارآفرینی» شروع به کار کرده، با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، انجمن صنفی دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی استان تهران و با حضور تعدادی از دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی، شرکت های صنعتی، تجاری، خدماتی و سازمان ها و موسسات خصوصی برگزار شده است.

دکتر عیسی منصوری در مراسم افتتاحیه نخستین نمایشگاه، که در سالن همایش های دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد، با اعلام خبر درج بند مربوط به معافیت بیمه کارفرمایی در صورت جذب دانش آموختگان دانشگاهی در برنامه ششم، تصریح کرد: در کشور ما نظام آموزش عالی در مسیر تولید استاندارد دانش آموختگان در رشته های کلاسیک قرار دارد.

منصوری در ادامه بیان داشت: یکی از ابزارهای ما استفاده از ظرفیت بین المللی است و بر همین اساس در برنامه ششم توسعه نیز موافقت شد که طرحی را از سال ۹۶ شروع کنیم؛ البته پایلوت این طرح در هشت استان انجام شده است.
معاون کارآفرینی وزارت تعاون در پایان خاطر نشان کرد: این طرح تحت عنوان مشوق کارفرما می باشد و کسانی که فارغ التحصیلان دانشگاهی را جذب کنند، مشمول معافیت کارفرمایی می شوند. سال گذشته نیز حدود ۷۷۶ هزار نفر در شغل جدید داشتیم که این عدد بزرگی است.

وی گفت: ما به جای این که به پژوهش بپردازیم به مقوله آموزش توجه بیشتری می شود و به جای آموزش عملی، تنها به آموزش تئوریک می پردازیم و نتیجه این امر، عدم تطابق میان دانش آموختگان دانشگاهی و نیاز بخش صنعت است.

دکتر منصوری افزود: اجرای سیاستی تحت عنوان سیاست کلاس تا کار از جمله برنامه های پیش بینی شده است.

وی گفت: بر اساس طرح های پیشنهاد شده در برنامه ششم توسعه ما باید مشوق کارفرما در کشور باشیم و کسانی که دانش آموختگان دانشگاهی را جذب کنند مشمول معافیت بیمه کار فرمایی می شوند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: انتظار می رود سال آینده شاهد جذب بیشتر دانش آموختگان در مراکز صنعتی که نیروی کار نیاز دارند، باشیم.

وی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد یکی از حوزه هایی که منجر به جهت گیری شغلی فارغ التحصیلان می شود محفل های خصوصی آنها در ترم های رو به فارغ التحصیلی می باشد. این محفل ها تاثیر زیادی در جهت دهی شغلی دارد. به نظر می رسد به لحاظ ساختار آموزش کشور از ابتدایی تا آموزش عالی، تورمی از فارغ التحصیل در مقطع دانشگاهی داریم که تقاضای کافی برای این فارغ التحصیلان در بازار کار وجود ندارد. این عدم تطابق در حوزه مهندسی بسیار بیشتر به چشم می خورد و میزان نیاز و فرصت شغلی با انبوهی فارغ التحصیلان رشته مهندسی نمی خواند و باید تلاش کنیم تا این مسئله را حل کنیم.

دکتر شکراله مغانی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در افتتاحیه این نمایشگاه با تاکید بر سوق دادن دانشجویان به سمت فعالیت‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود گفت: باید دانشجویان را به سمتی سوق بدهیم که در جاهایی که مرتبط با تخصص آنهاست، وارد کار شوند و شرکت‌ها نیز از این دانشجویان خلاق و مبتکر نهایت استفاده را به عمل آورند.

وی افزود: طبق گفته مقام معظم رهبری، این دانشگاه مادر دانشگاه‌های صنعتی کشور است و باید از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جهت پیوند صنعت و دانشگاه نهایت استفاده را ببرند.

لازم به ذکر است که این نمایشگاه به مدت سه روز از ساعت 9 و 30 دقیقه تا 16 روز سه شنبه مورخ 17/12/1395 دایر بوده و بازدید از آن برای عموم علاقه مندان آزاد است

۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۴۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید