اخبار

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در کاریابی‌های سراسر کشور ثبت نام کنند

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها در کاریابی‌های سراسر کشور ثبت نام کنند
در کنار طرح کارورزی که این روزهای نقدهای متفاوتی از آن می‌شنویم، پیش‌بینی مشوق‌های بیمه‌ای برای کارفرمایان جذب‌کننده فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که دولت جهت حل مشکل بیکاری این گروه پیش‌بینی کرده است.

برای جذب توسط کارفرمایان و استفاده از معافیتهای بیمهای؛

فارغالتحصیلان دانشگاهها درکاریابیهای سراسر کشور ثبت نام کنند

طرحی که بر اساس آن‌ها کارفرمایان در صورت به‌کارگیری نیروی کار جدید از میان فارغ‌التحصیلان دارای مدرک لیسانس و بالاتر که در کاریابی‌های ثبت‌نام کرده‌اند حداکثر به مدت یک سال از معافیت بیمه‌ای سهم کارفرما برخوردار می‌شوند.

 برای آشنایی با نحوه برخورداری این مشوق‌های بیمه‌ای که در طرح کارورزی و تبصره 14 قانون بودجه سال 1396 پیش‌بینی‌شده است با محمد اکبرنیا، مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به گفت و گو نشستیم.

پیش‌بینی مشوق‌های بیمه‌ای برای جذب کارورزان

مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها با اشاره به پیش‌بینی مشوق‌های بیمه‌ای برای کارفرمایان جذب‌کننده فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها گفت: با توجه به برنامه‌های دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ‌در ماده 71 قانون برنامه ششم توسعه کشور و تبصره 14 قانون بودجه سال 96 مشوق‌هایی برای کارفرمایان جذب‌کننده فارغ‌التحصیلان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به طرح کارورزی که در ماده 71 قانـــــون برنامه ششم توسعه به آن اشاره‌ شده است گفت: در این طرح کـه به عنوان آموزش عملی در محیط کار در نظر گرفته می‌شود، دولت در مدت 4 تا 6 ماهه دوره، وجهی را به عنوان حق آموزش به کارورزان پرداخت می‌کند.

 اکبرنیا مبلغ پرداختی به کارورزان را حدود یک ‌سوم حداقل حقوق قانون کار دانست و گفت: بر اساس مدرک تحصیلی افراد بین 310 تا 350 هزار تومان به این گروه پرداخت می‌شود.

مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها با اشاره به اینکه در طرح فوق قانون‌گذار برای کارفرمایان جذب‌کننده کارورزان مشوق‌هایی در نظر گرفته است افزود: در واقع اگر پس از طی دوره کارورزی، ‌کارفرما اقدام به جذب نیروی کارورز کند، می‌تواند تا مدت دو سال از معافیت سهم بیمه ‌کارفرمایی برخوردار شود.

 

یک سال معافیت بیمه‌ای با جذب فارغ‌التحصیلان از کاریابی‌ها

اکبرنیا در ادامه به پیش‌بینی مشوق‌های کارفرمایی در بند الف تبصره 14 قانون بودجه سال 1396 اشاره کرد و گفت: بر اساس این تبصره اگر کارفرمایی، فارغ‌التحصیلی را از کاریابی‌ها جذب کند از یک سال معافیت بیمه‌ای سهم کارفرما برخوردار می‌شوند.

وی در تشریح تفاوت این طرح با معافیت‌های بند «و» ماده 80 برنامه پنجم توسعه کشور گفت: معافیت‌های بند «و» پنج‌ساله بود و به‌ طور عام انجام می‌شد و محدودیت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی واجد شرایط را نداشت.

 

چه کسانی می‌توانند از معافیت بیمه‌ای استفاده کنند؟

مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها در ادامه با اشاره به دستورالعمل طرح مشوق‌های بیمه کارفرمایی پیرامون شرایط احراز نیرو کار جدید در کارگاه‌های مشمول این دستورالعمل گفت: فارغ‌التحصیلان دارای مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر با حداکثر 35 سال سن و عدم سابقه بیمه بیش از 3 ماه در دو سال قبل از ثبت‌نام با مراجعه به کاریابی‌ها و ثبت‌نام می‌توانند از این مزایا استفاده کنند.

اکبرنیا پیرامون شیوه اجرای طرح فوق گفت: در گام نخست فارغ‌التحصیلان جویای کار لیسانس و بالاتر واجد شرایط باید جهت ثبت‌نام به کاریابی‌های مراجعه کنند.

 وی با بیان اینکه در این مرحله کاریابی‌ها بدون دریافت وجه مراحل ثبت‌نام و مشاوره شغلی کارجویان را انجام می‌دهند افزود: دلیل عدم دریافت وجه در این مرحله این است تا کاریابی‌ها به سمت پیدا کردن شغل بروند.

این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار رفاه و اجتمــــــاعی ادامه داد: در ادامه کاریابی‌ها می‌توانند این کارجویان را به کارفرمایان متقاضی معرفی کنند.

 وی بابیان اینکه بعد از دو ماه از ثبت‌نام کارجویان در دفاتر کاریابی اگر برای آن‌ها کاری پیدا نشد به طرح کارورزی معرفی می‌شــــوند ادامه داد: لازمه طرح کارورزی نیز ثبت‌نام در کاریابی‌ها است.

اکبرنیا با اشاره به اینکه کاریابی‌ها می‌توانند کارفرمایان متقاضی جذب کارورزان را نیز شناسایی کنند افزود: در این حالت کارفرما اگر در سامانه کارورزی ثبت‌نام نکرده بود به این سامانه معرفی می‌شود تا تعیین صلاحیت شود و بتواند نیروهای کارورز را جذب نماید.

 

شیوه دریافت هزینه در طرح کارورزی و مشوق‌های کارفرمایی

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها در پاسخ به این سؤال خبرنگار بازار کار که شیوه دریافت هزینه به ‌کارگماری در طرح کارورزی و مشوق‌های کارفرمایی چگونه است؟ گفت: در طرح معافیت‌های بیمه‌ای یک ‌ساله (تبصره 14) حق‌الزحمه را می‌توان مستقیم از کارفرمایان اخذ کرد، زیرا کارفرما از این معافیت استفاده می‌کند.

اکبرنیا ادامه داد: اما اگر احیاناً کاریابی‌ها موفق نشدند این مبلغ را از کارفرمایان دریافت کنند امکان دریافت آن از کارجو نیز وجود دارد.

وی همچنین پیرامون طرح کارورزی گفت: در واحدهای پذیرنده‌ای که توسط کاریابی شناسایی و در طرح کارورزی مشارکت می‌نماید در صــــــورت به ‌کارگماری کــــــارورزان (جهت استفاده از مشوق‌های بیمه‌ای دوساله) حداقل یک ماه قبل از اتمام دوره کارورزی، حق‌الزحمه کاریابی معادل یک ماه، کمک‌هزینه آموزشی همان کارورز خواهد بود.

 

پیش‌بینی استفاده 150 هزار نفر از مشوق‌های کارفرمایی

اکبرنیا همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا کارجویانی که در گذشته نیز در کاریابی‌ها ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند در این طرح‌ها ثبت‌نام کنند گفت: مشکلی در این زمینه وجود ندارد و تمام کارجویان واجد شرایط امکان استفاده از این مزایا رادارند.

مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها با اشاره به اینکه پیش‌بینی تعداد افراد استفاده‌ کننده از مشوق‌های کارفرمــــایی در تبصره 14 قانون بودجه یک‌ میلیون نفر است ادامه داد: اما برای سال جاری پیش‌بینی‌شده است تا سقف 150 هزار نفر از این طرح استفاده کنند. همچنین چون این مشوق‌ها در ماده 71 برنامه ششم آمده است می‌تواند در بودجه سالانه تمدید شود.

 اکبرنیا در رابطه با زمان اجرای این مشوق‌های بیمه‌ای نیز گفت: بخشنامه کارورزی با امضای وزیر کار و وزیر کشور ابلاغ‌شده است. همچنین تبصره 14 نیز پس از امضای وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شیوه‌ نامه آن توسط دکتر منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ‌شده است.

 

آخرین وضعیت واگذاری امور بیمه بیکاری به کاریابی‌ها

مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی‌ها در این گفت‌وگو در رابطه با آخرین وضعیت واگذاری امور بیمه بیکاری به کاریابی‌ها نیز گفت: با اجرای آزمایشی این طرح در استان‌های پایلوت نتایج رضایت بخشی کسب کردیم و در انتظار اجرای سراسری هستیم.

وی دلیل تأخیر در اجرای سراسری این طرح را ایرادات نهاد‌های نظارتی ‌(سازمان بازرسی) ذکر کرد و گفت: نهاد نظارتی اعلام نموده‌ است که بر اساس قانون نمی‌توان هزینه‌ای بابت ثبت‌نام از متقاضیان دریافت کرد که در این زمینه پس از جلسات با این نهاد به نتایج خوبی دست ‌یافته‌ایم که امیــــــدواریم با اصلاح آئین نامه این مشکلات نیز برطرف شود.

گفت‌وگو: امین بلندهمت

منبع: هفته نامه بازار کار

۲۵ اَمرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید