اخبار

گزارشی از وضعیت اقتصادی، اجتماعی و بازار کار در کشور قطر

گزارشی از وضعیت اقتصادی، اجتماعی و  بازار کار در کشور قطر
کشور قطر از نظر بازار کار از دیر باز مورد توجه ایرانیان بوده است به گونه ای که طبق آمار سال های قبل از انقلاب اسلامی، در زمانی که کل جمعیت قطر به 150 هزار نفر نمی رسید تعداد ایرانیان شاغل حدود 50 هزار نفر یعنی بیش از 30 درصد جمعیت کشور را شامل می شده است که بعد از انقلاب اسلامی با یک روند نزولی مواجه بوده است.
جمهوری اسلامی ایران و قطر همواره روابط دوستانه ای با یکدیگر داشته اند و با توجه به بحران پیش آمده در این کشور و تحریم آن از سوی برخی از کشورهای عربی به دلیل دفاع از سیاست های ایران در منطقه، اعزام نیروی کار ایرانی به قطر می تواند روابط دو کشور را در زمینه های اقتصادی و سیاسی بیشتر تقویت کند. در همین زمینه یکی از محورهای مذاکرات تجاری، می تواند اعزام نیروی کار ایران به قطر باشد. لذا پیشنهاد می گردد پیرو  آخرین تفاهم‌نامه مشترک منعقده دو کشور در سال 1393 پیرامون همکاری در زمینه‌های مختلف مربوط به اعزام نیروی کار، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، بهداشت و درمان، هر چه سریع تر کمیته مشترکی بین وزارت متبوع و وزارت کار قطر برای فعال نمودن مسئله اعزام نیروی کار ایرانی تشکیل گردد تا با این کار بتوانیم زمینه‌های اشتغال خارج از کشور را توسعه دهیم و از فرصت به دست آمده به دلیل تحریم قطر توسط کشورهای عربی، نهایت استفاده را ببریم.

از جمله اقداماتی که می توان از طریق وابسته کار جمهوری اسلامی ایران در این کشور برای توسعه روابط و اعزام نیروی کار به این کشور انجام داد به قرار زیر می باشد:

1.ایجاد بسترهای لازم در زمینه اعزام نیروی کار به کشور قطر، از طریق برقراری ارتباط با کارفرمایان و کاریابی های خصوصی آن کشور .

2.                 شناخت بازار کار، سیاست ها، مقررات اشتغال، امکانات آموزش فنی و حرفه ای، مهارت های مورد نیاز نیروی کار و فرصت های شغلی در کشور هدف و انجام مطالعات لازم؛

3.                 تلاش در جهت شناساندن مزیت های نیروی کار ایرانی از طرق متقضی؛

4.                 ارتباط با نهادها و مسئولان کشور قطر برای تسهیل و زمینه سازی اعزام نیروی کار؛

5.                 زمینه سازی انعقاد قراردادهای همکاری، پیگیری اجرای تفاهم نامه های منعقده جاری و نظارت بر چگونگی اجرای قراردادها.

6.                 شناساندن وضعیت بازار کار داخلی کشور به ایرانیان مقیم و صاحبان سرمایه و راهنمایی تشویق آنان به سرمایه گذاری در ایران.

7.                 رسیدگی به مشکلات شاغلان ایرانی در کشور قطر از نقطه نظر روابط کار و در چارچوب مقررات و قوانین کار و مقاوله نامه های بین المللی.

8.                 حل مشکلات اقامتی ایرانیان مقیم و احیای آموزش های فنی و حرفه ای و استفاده ایرانیان از آن.

ادامه این گزارش خواندنی را در بخش گزارش ها و مقاله های سایت ملاحظه فرمایید.

۸ شهریور ۱۳۹۶ ۱۰:۴۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید