اخبار

برگزاری همایش سه شنبه های مشاوره در دانشگاه علامه با حضور مسئولین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

برگزاری همایش سه شنبه های مشاوره در دانشگاه علامه با حضور مسئولین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
همایش سه شنبه های مشاوره در دانشگاه علامه طباطبایی با موضوع آسیب شناسی نقش و وظایف دفاتر مشاوره شغلی و کاریابی با حضور مسئولین دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استادان و جمعی از دانشجویان دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی روز سه شنبه مورخ 1396/7/25 در سالن آمفی تئاتر این دانشکده برگزار شد.

در ابتدای مراسم دکتر فرحبخش رئیس گروه مشاوره این دانشکده ضمن خوشامد گویی به حاضرین، اعلام داشت: اگر مراکز کاریابی وظایفشان را درست انجام ندهند، آن گونه که باید و شاید در بازار کار موثر نخواهند بود. وی افزود وظیفه اصلی کاریابی ها انجام مشاوره به منظور توان شناسی جویندگان کار برای حضور در بازار کار است.

محمد اکبرنیا مدیر کل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی ها، ضمن تشکر از مسئولان دانشگاه برای برگزاری چنین نشست هایی، خواستار همکاری همه دستگاه ها در ایجاد اشتغال شد و آمادگی خود را برای هر گونه همکاری با دانشگاه در هر چه فعال تر نمودن نقش و وظایف کاریابی ها اعلام داشت.

وی با ارایه تاریخچه تاسیس کاریابی ها، به بیان اهداف و وظایف این گونه دفاتر پرداخت و نقش اصلی آنها را ارایه مشاوره و سپس به کارگماری برشمرد.

اکبرنیا با اشاره به اینکه بر اساس آمار شبکه ملی بازار کار سال 95، حدود 170 هزار نفر از طریق دفاتر کاریابی به کار گمارده شدند که در این میان، آمار ثبت نام شدگان حدود 500 هزار نفر بوده است.

اکبرنیا افزود: با توجه به اتمام برنامه پنجم و شروع برنامه ششم و عدم اجرای طرح مشوق های کارفرمایی، با تنزل به کارگماری 50% مواجهیم. او همچنین با اشاره به اینکه در این دولت سعی شده کار اشتغال از پایه شروع شود، بیان داشت: به همین دلیل طرح تکاپو با مطالعه شناسایی مزیت های نسبی استان ها، از یک سال و نیم گذشته شروع شده تا همراه با تسهیلات اعطایی مصوب دولت، به کار عملیاتی منجر شود.

دکتر شفیع آبادی پدر مشاوره شغلی ایران و استاد دانشکده روانشناسی بیان داشت: در بحث اشتغال آن طور که باید مثل چیزهای دیگر جدی نیستیم. وی افزود: اشتغال اولین نقطه آرامش و استقلال کشور است. وی با اشاره به اینکه همکاری همگان در ایجاد اشتغال ضروری است، اعلام داشت: رسانه های گروهی در بحث اشتغال زایی باید فعال باشند.

این استاد دانشگاه با ضروری خواندن نیازسنجی اشتغال آینده، بیان نمود که از 700 هزار دانشجوی سال جاری، نزدیک به 600 هزار نفر در رشته های علوم تجربی ثبت نام کردند. آیا این اندازه نیاز به دانشجو در این رشته ها داریم؟

او همچنین با ذکر این نکته که شرح و وظایف کاریابی ها باید در جهت آموزش و به کارگماری کارجویان تغییر کند اعلام داشت: باید با برنامه ریزی نیازهای شغلی مردم را  تامین کنیم و اینکه راه خوشبختی از اشتغال می گذرد.

دکتر زارعی از استادان این دانشکده اعلام داشت: بعد مشاوره شغلی در مراکز مشاوره شغلی و کاریابی ضعیف است که باید تقویت شود. وی خواستار ادامه چنین نشست هایی برای حضور دانشگاهیان و نقش آفرینی آنها در سیاست گذاری حوزه اشتغال کشور شد.

این استاد دانشگاه با ضعیف خواندن بحث مشاوره شغلی در کاریابی ها اعلام داشت بانک اطلاعات شغلی در کشور نداریم که ضروری است ایجاد شود و نیز در همه کاریابی ها باید متخصص شغلی باشد. وی افزود: ما همچنین نیازمند بلوغ شغلی شهروندان هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود  پیشنهادی را مبنی بر تاسیس مرکز پژوهش های علمی اشتغال و کار مطرح کرد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

دکتر برجعلی رییس دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، به ضرورت آسیب شناسی مراکز کاریابی اشاره کرد و بیان داشت که این مراکز فقط به بنگاه کاریابی تبدیل شده اند. وی افزود: مصاحبه شغلی حرفه ای توسط کاریابی ها انجام نمی شود. او همچنین خواستار حضور متخصصان مشاوره شغلی در دفاتر کاریابی شد.

در پایان اعضای پنل به پرسش های مطرح شده توسط حاضرین پاسخ داده و خواستار تشکیل نشست های بعدی بین مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استادان و مسئولان دانشگاه علامه طباطبایی شدند. 

همایش علامه 2
۲۶ مهر ۱۳۹۶ ۱۴:۴۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید